معرفی صنایع دستی خراسان رضوی

خراسان رضوی

چقدر با صنایع دستی استان خراسان رضوی آشنایین؟؟
اگر دوس دارین بیشتر بدونین با ما همراه باشین
این استان با جذابیت‌های متفاوتی که داره مثل مکان‌های مذهبی و دیدنی، در کنار صنایع دستی متنوع و منحصربه‌فردش یکی از استان‌های دوست‌داشتنی ایرانه و به عنوان شهر سنگهای قیمتی در جهان شناخته شده که اغلب صنایع دستیش هم برگرفته از محیط جعرافیاییش هست مثل سنگ تراشی ، فیروزه تراشی.
شاخه های دیگه صنایع دستی این استان شعر بافی،نمد مالی،پوستین دوزی هست.

سنگ تراشی

چطور با صنایع دستی از سختی زیبایی ساخته میشه؟
همه ما شنیدیم میگن سختیها باعث تکامل و زیبایی شخص و یا حتی اشیاء میشه و بارها و بارها در مورد سنگ این‌رو شنیدیم که با تراشیدن و … صیقلی میشن و شکل و طرح باارزشی پیدا میکنن. به این میگن هنر سنگ تراشی. در اصل حجاری یا سنگ تراشی هنر شکل دادن و نقش پردازی سنگ به روشهای تراش، خراش و یا ترکیبی از هر دو هست تا یک محصول زیبا و تزیٔینی ساخته بشه مثل مجسمه، تابلو و یا ظروف سنگی .
مجسمه و تابلو رو شاید خیلی جاها دیده باشین ولی کاربرد سنگ‌ تو ظروف روزمره ی کدبانو رو خیلیها نمیدونیم.

فیروزه تراشی

شما در مورد سنگ ملی ایران چیزی شنیدین؟
سنگی که دنیا آن را به نام ایران میشناسه سنگ فیروزه هست و بهترین نوع اونم متعلق به روستای فیروزه از شهر نیشابور هست که نشان بین المللی داره .
از فیروزه برای ساخت زیورآلات، ظروف، تابلو و … استفاده میشه و با هنر فیروزه تراشی یک سنگ سخت تبدیل به وسیله ای ارزشمند میشه.
فیروزه زنده هست!!
این سنگ ارزشمند در برابر مواد شیمیایی مثل چربی، اسید، عطر و ادکلن کرمهای آرایشی حساس هست و بمرور زمان در اثر تماس با اون رنگ اون عوض میشه و باصلاح میمیره. بهمین دلیل گفته میشه این سنگ زنده هست و باید خوب نگهداری بشه.
فیروزه به دلیل ترکیبات اون رنگهای مختلفی داره که اگر
مس اون زیاد باشه رنگ فیروزه آبی هست
اگر آهن اون زیاد باشه رنگ سبز درمیاد
و اگر آلومینیوم اون زیاد باشه به رنگ سفید دیده میشه.
که فیروزه به رنگ آبی طرفدارای زیادی داره
اگر فیروزه خالص باشه ->  فیروزه عجمی گفته میشه و اگر فیروزه نقش و نگار داشته باشه-> فیروزه شجری معروف هست.

شعربافی

شعربافی یا شربافی یکی از صنایع دستی استان خراسان رضوی است.
به موی انسان یا حیوان (شعر) گفته میشه، و در اصطلاح بافندگی ، شعر نوعی پارچه است که با مو یا ابریشم و با دستگاه چهاروردی بافته میشه.
قدمت برخی از این پارچه ها به بیش ازهزارسال میرسه.
این صنعت در برخی شهرهای استان خراسان، به ویژه در شهرستان های مشهد، سبزوار، گناباد و تربت حیدریه، به صورت خانگی و کارگاهی بافته میشه و  فعالیت های برک بافی، فرت بافی و ابریشم بافی را هم میتونیم تو این رده فعالیت قلمداد کنیم.